Συνήθως τα dance φεστιβάλ διαρκούν δύο ή τρεις μέρες, όμως το Gem Festival (πρώην Kazantip Republic) ανακοίνωσε πως η φετινή του διοργάνωση θα διαρκέσει 32 μέρες.

Περισσότεροι από 100 καλλιτέχνες θα περάσουν από τα 4 stages του Gem Festival, που θα διεξαχθεί από τις 14 Ιουλίου έως τις 14 Αυγούστου στη παραλία της πόλης Ανάκλια στη Γεωργία.

Το line up του καλύπτει όλα τα γούστα καθώς απαρτίζεται από καλλιτέχνες της house, της techno, της trance και της electronica, όπως Dubfire, tINI, Solomun, Dennis Ferrer, James Zabiela, Aly & Fila, Ferry Corsten, Paul Kalkbrenner και GusGus. Επίσης περιλαμβάνει πολλά εμπορικά ονόματα όπως Steve Aoki, Axwell Λ Ingrosso και Martin Garrix.

14/7 Dubfire, Carlo Lio, dOP (Dj Set), Flooder, Mia Lucci, Thomas Melchior
15/7 Aly & Fila, Ferry Corsten, Audiofly, dOP (Live), Jochen Miller
16/7 Steve Aoki, Arki, Evol Wavez, Ison, Maurice West, Rhadoo, Timur Basha, Vaso, Vlada, Wrong Therapy
17/7 Lamine
18/7 Roustam
19/7 Lion Bakman, Raz Ohara (Live)
20/7 Doubting Thomas (Live), Lamache, Robag Wruhme
21/7 Martin Garrix, Andrey Pushkarev, Bill Patrick, Cobert, Honey Dijon, Hunter/Game, Justin Mylo, Oliver Deutschmann, Ralvero, tINI
22/7 James Zabiela, Martin Buttrich, Cassegrain & Tin Man, George Adi, Gio Shengelia, Inland, Ion Ludwig (Live), Julia Govor, Nuno Dos Santos, Voigtmann
23/7 Dennis Ferrer, Dasha Redkina, Gramophonedzie, Mike Steva, Peznt, Vera
24/7 Blacksoul
25/7 Alexkid
26/7 Kate Zubok, Seb Zito
28/7 GusGus (Live), Baikal, Mano Le Tough, Mattheis, The Drifter
29/7 Sander Van Doorn, Dubvision, Locked Groove, Redondo
30/7 Roger Sanchez, Alek Soltirov, Alternativa, Kristijan Molnar, Marko Milosavljevic
31/7 Milan Serafimov
01/8 Se Is, Yate (Live)
02/8 Peter Schumann
03/8 Solomun, Dj Nikiforlehar
04/8 Axwell Λ Ingrosso, Sunnery James And Ryan Marciano, Baggi, David Gravell, Marc Romboy, Vova Klk, Wolf + Lamb
05/8 Adin, Barac, Gescu, Herodot, Joachim Pastor, Kollektiv Turmstrasse, N’to, Priku, Stereoclip, Worakls
06/8 Anushka, Petre Inspirescu
07/8 Anrilov
11/8 Swanky Tunes, Alexander Popov, Bella Sarris, Francesca Lombardo, Going Deeper, Nuera
12/8 Boris Brejcha, Joachim Aka Curtis Jacobs, Sofia Rodina
13/8 Paul Kalkbrenner, Andrea Ferlin, Hubble, Topper
14/8 Andrea Ferlin, Bacho, Cobert, Gio Shengelia, Hubble, O.Bee, Pasha, Tomma, Topper

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε το http://gemfestival.com